Poznać potęgę swojej podświadomości

Joseph Murphy niemal pięć dekad temu zatrząsnął nie tylko rynkiem wydawniczym, ale od tamtego czasu pomógł również zmienić na lepsze życie tysięcy, jeżeli nie milionów ludzi. Jego Potęga podświadomości wpisała się we współcześnie bardzo silny trend analizowania wpływu psychiki na życie jednostki. Już dawno dostrzeżono, jak wielką rolę w kształtowaniu egzystencji odgrywa sposób myślenia danego człowieka. Długo jednak była to swoista wiedza tajemna, zarezerwowana wyłącznie dla lekarzy i specjalistów z zakresu psychologii. Dzięki takim książkom jak Potęga podświadomości wielu niemających naukowego przygotowania czytelników mogło spojrzeć na swoje życie w zupełnie nowym kontekście. Dostrzegli przede wszystkim bariery, które dotychczas utrudniały lub wręcz uniemożliwiały im osiągnięcie prawdziwego szczęścia.

Podążając do celu

Wielu ludzi zakłada, że osiągnięcie celu i życiowe spełnienie zależą od ich czynów. Jest to po części prawda, ale takie książki jak Potęga podświadomości Josepha Murphy’ego pokazują, że zanim możliwa stanie się zmiana sposobu działania, najpierw trzeba zacząć inaczej myśleć. Przede wszystkim wyzbyć się skupiania na przeszkodach do celu. Nie należy im poświęcać zbyt wiele uwagi, ponieważ to demotywuje do realizowania własnych założeń. O wiele lepsze efekty przynosi natomiast wizualizowanie sobie tego, do czego się dąży. Nie ma tu znaczenia, czy jest to awans w pracy, a może małżeństwo czy przebiegnięcie maratonu. Trzeba sobie wyobrazić, że już się tam jest. W ten sposób przekonuje się swoją podświadomość, że wybrany cel jest jak najbardziej na wyciągnięcie ręki. Zaletą wspomnianego tytułu jest przede wszystkim:

  • rzeczowe skupienie na temacie,
  • wiele cennych i praktycznych zarazem uwag,
  • przystępna treść,
  • prosta, aczkolwiek stylowa forma wydania.

Poradnik, jakich (nie) wiele

Potęga podświadomości przekonuje do siebie nawet tych, którzy do różnego rodzaju poradników zdążyli się dawno zniechęcić. To prawda, że na współczesnym rynku wydawniczym tego rodzaju pozycji nie brakuje. Niemniej jednak opracowanie Josepha Murphy’ego doczekało się właśnie wznowienia. Już sam ten fakt dobitnie pokazuje, że mimo upływu lat zainteresowanie tą książką nie maleje. Wręcz przeciwnie, czytelnicy chętnie wracają do księgarni po kolejną jej odsłonę. Uzupełniono ją między innymi fragmentami innych prac autora, które do tematu wpływu na podświadomość mogą wnieść sporo nowego. Wszak minęło już trochę czasu od premiery pierwszego wydania, czytelnicy mają na koncie sporo nowych doświadczeń. Na pewno nie zaszkodzi je skonfrontować z wnioskami wysnutymi przez autora ponad pięćdziesiąt lat temu.